Yurt Dışında Şirket Kurma Rehberi

Yurt Dışında Şirket

Günümüz ekonomi anlayışında ülkelerin ticari çarklarının dönmesini sağlayan en önemli unsur bağımsız işletmelerdir. Ekonomik hareketlilik büyük, küçük ve orta ölçekli şirketler tarafından sağlanıyor. Her ne kadar bu işletmeler birbirinden bağımsız olarak gözüksede büyük pencereden bakıldığında hepsi ekonomik düzenin önemli birer parçası.

Globalleşen dünyanın getirdiği avantajlar ile beraber birçok işletme hem yerel hem de dünya pazarında faaliyet gösteriyor. Bir çok yeni girişimci de yurtdışı pazarlarında kendine yer bulmak ve alanını geliştirmek istiyor. Yurt dışı pazar arayışlarının en büyük sebebi ise döviz kurları sebebi ile yüksek kazanç , düşük vergi, kolaylaştırılmış bürokrasidir.

Yurt dışı pazarlarında kendinize yer bulabilmeniz için atmanız gereken ilk adım yurtdışında şirket kurmak. Şirket kurma planlarınızı yapmadan önce fikir veya ürününüz hakkında iyi bir arge çalışması yapması gerekir. Ardından yüksek kazanç, düşük vergi, bürokrasi kolaylığı sağlayan ülkeler arasında sağlıklı bir seçim yapmanız gerekir. Bu bakış açısıyla ilerlediğimiz zaman AB ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı gelişmiş ülkeler oldukça ön plana çıkıyor.

Gelin hep beraber adım adım yurt dışında şirket kurma konusunda bizleri neler bekliyor görelim.

Yurtdışında Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Başta da belirttiğimiz gibi yurtdışında şirket kurmanın avantajlarının başında yüksek kazanç oranı geliyor. Eğer Türkiye’den yurtdışı merkezli şirket kurabilirseniz döviz kuru farkından dolayı kazancınız kat ve kat artacaktır. Gelir avantajının yanı sıra birçok destek ve imkanla da karşılaşacaksınız. Bunlardan bazıları;

 • Düşük Vergi
 • KDV ödememe ya da düşük KDV vergisi
 • Aşılabilir Bürokrasi
 • Dış Ticaret Müsteşarlığı Desteklerinden faydalanma
 • Harcamalarınızın bir bölümü Para Kredi Koordinasyon Kurulu tarafından karşılanıyor. Destek içeriği ise; Yurtdışı Kira Ücreti, Reklam Giderleri, Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri giderleri.

AB üyesi olan devletlerde şirket kurmanın avantajları

 • Avrupa Birliği Şirket Numarası’na sahip olma.
 • Bu Şirket Numarası ile Avrupa Birliği içerisindeki ihalelere girebilirsiniz.
 • Kurumlar vergisi bazı ülkelerde oldukça düşük
 • Ürettiğiniz ürünlere Avrupa Birliğinde üretilmiştir damgası ekleme
 • Serbest Ticaret Antlaşmakarından yararlanma
 • 280 Milyonluk Avrupa Birliği Marketine Ulaşma
 • Merkezi Konumda Yer Alma

Yurtdışında Şirket Kurmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurtdışında şirket kurmadan önce hizmetinizle ve hedef ülke pazarı hakkında arge çalışması yapmanız gerekir. Hedef ülkeniz size istediği kadar avantaj sağlasın hizmetiniz ülke pazarında karşılık bulmuyorsa bütün emekleriniz boşa gidebilir. Bu yüzden ilk olarak ülke seçiminizi oldukça dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Bunun haricinde Yurtdışında şirket kurmadan önce dikkat edilmesi gereken konular;

 • Hedef ülkede yabancıların kurduğu ve sahiplendiği mülk ve işletmelere el koyma hakkı olup olmadığını öğrenmek için Uluslararası Mülkiyet Hakları İndeksini kontrol et.
 • Hedef ülkenin dilini en az orta seviyede öğren ya da güvenilir bir tercümanlık bürosu ile çalış.
 • Çalışanların mutlaka ülke dilini bilmeli. 
 • Ülke tercihlerin arasında enflasyonu düşük, işsizlik oranı az, orta sınıfın geliştiği, yüksek gelirli ülkeler bir adım önde olsun.
 • Verdiğin hizmetin hedef ülke tüketicileri arasında nasıl bir ilişki olacağını önceden araştır.
 • Gelir ve gider analizi yap. Hedef ülkedeki sektöre göre emek zaman karşılığını iyi kavra ve adımlarını buna göre at.

Yurtdışında Şirket Açma Şartları

Yurtdışında şirket açmanın çok fazla avantajı olduğu kadar bir o kadar da zorluğu olacağını aklınızdan çıkarmayın. Eğer bu yolda ilerlemeyi düşünüyorsanız emin ve sağlam adımlarla ilerlemeli kendinizi uzun yola hazırlamalısınız. Pes etmediğiniz takdirde emin olun bütün yaptıklarınıza değecektir.

İlk olarak yurtdışında şirket açma şartları olarak açıklanabilecek genel bir cevap yok. Şöyle ki şirket açma şartları her ülkenin yasalarına, finansal kuruluşlarına, uluslararası antlaşmalarına göre değişkenlik gösteriyor. Yabancı ülkelerde şirket açma süreçlerinde hemen hemen çoğu ülkede katı kurallar karşınıza çıkacaktır. Daha yoğun bir bürokrasi içinde ek kurallar ve düzenlemelere tabi olarak hedef ülkenin isteklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekir. Ayrıca yaptığınız iş uzmanlık gerektiren alanlar ise her ülke uluslararası geçerliliği olan sertifikasyon belgenizi görmeden işlem yapmanıza izin vermeyecektir.

Burada en önemli nokta mesleki niteliklerini kanıtlayacak belgelere sahip olmak. Bu nedenle hedef ülkenizi baz alarak seçtiğiniz profesyonel sektör için gereksinimlerin ve gerekli belgelerin ne olduğunu öğrenmek. Hangi ülkelerde şirket kurabilirsiniz kısmında gerekli genel bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Yurt Dışında Şirket Kurma Maliyeti

Yurtdışında şirket kurma maliyeti ülkeden ülkeye; ülke eyaletlerine göre farklılık gösterecektir. Her ülke kendi yasaları ve maliye kuralları dahilinde uyguladığı ücret politikası farklılık gösterir. Yurtdışında şirket kurma maliyeti konusunda Amerika Birleşik Devletleri en ucuz kurulum sağlayan ülkedir. Yine de eyaletten eyalete değişkenlik gösteren durumlar mevcut.

ABD’de şirket kurma maliyeti 325 dolar civarındadır. En uygun şirket kurma maliyeti ile pazar içinde hareketlilik sağlamayı amaçlar. Ayrıca genç girişimciler için vergi muafiyeti de sunulmasıyla ABD’de şirket kurma motivasyonu oldukça artmıştır.

Yurt Dışında Şirket Hesabı Açmak

Yurtdışında şirket açmak istiyorsanız işletme hesabınız olması gerekir. Avrupa birliği ülkelerinden birinde ikamet ediyorsanız yine başka bir avrupa birliği ülkesinde yeni bir şirket hesabı açmanıza gerek kalmaz fakat birlik haricinde herhangi bir ülkeden gelen girişimci iseniz şirket hesabı açmanız gerekir. Şirket hesabı açmak için hedef ülkedeki ,ülkelerin yasalarına göre, finans kuruluşlarına bağlı olarak da büyük ölçüde farklılıklar gösterebilir ve katı kurallar ile karşılanır.

Şirket hesabı açmak için şirket kuruluş aşamasında geçen sürede belgeleri hazırlama ve gerekli mercilere kurum ziyareti gerçekleştirme ve bilgi alma, sertifikasyon süreleri gibi konularda planlama yapmanız gerekir. Aksi halde süreci yönetmekte oldukça zorlanabilirsiniz. Profesyonel bir şekilde danışmanlık hizmeti veren şirketlerden de faydalanıp iş yükünüzü oldukça azaltabilirsiniz.

Hangi Ülkelerde Şirket Kurabilirsin?

Hayata geçirmek istediğiniz fikri herkes en avantajlı ve karlı şekilde yürütebileceği bir yerde gerçekleştirmek ister. Bu yüzden bölgesel ve bireysel ihtiyaçlar, avantajlar ve teşviklere dayanarak hangi ülkede şirket kuracağınızın motivasyonunu kendiniz belirlemeniz gerekir.

Elbette yabancı bir ülkede şirket kurmanın getirdiği çok büyük riskler var. Planlamasız ve hazırlıksız bir şekilde bu işlere atılmak erkenden hayallerinizin suya düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden kararlı ve emin adımlarla ülkeleri tanıyarak yola çıkmak çok önemlidir. Sizin için hangi ülkelerde avantajlı bir şekilde şirket kurabileceğiniz hakkında bir düzenleme yaptık gelin hep beraber inceleyelim.

1. Avrupa Ülkelerinde Şirket Açmak

 1. Norveç’te Şirket Açmak; Avrupa’nın en zengin ülkelerinin başında olan Norveç’te ekonomik yapı oldukça güçlü ve altyapı oldukça gelişmiş. Kişi başına düşen emekli fonu 200 bin dolara yaklaşmış durumda. Norveç’te katı yasal düzenlemeler olmasına rağmen oluşturduğu fırsatlar ile girişimci sayısı günden güne artıyor. Norveç’te gerekli şartları sağladığınız takdirde 4 gün içinde şirketinizi kurabilirsiniz.
 2. İsveç’te Şirket Açmak; Norveç ile komşu olan İsveç bir diğer güçlü ekonomiye sahip olan ülke. Devlet tarafından denetime tabi tutulan serbest piyasa en güvenilir piyasaların başında geliyor. Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü verilerine göre ABD’nin 4 katı seviyesinde startup çalışması yürütülüyor.
 3. Danimarka’da Şirket Kurmak; Kurumsal vergisi %24 olmasına rağmen en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alan Danimarka vergi oranı yanında oldukça fazla avantaj sunuyor. Avrupa’nı en önemli sanayi ve finans merkezinin olmasının yanı sıra yolsuzluk oranı çok düşük. Kalifiye eleman sayısı oldukça yüksek. Anlayacağınız Danimarka’da yapacağınız işin kalitesiz olmasının imkanı neredeyse yok denecek kadar az. Danimarka’da şirket kurmak için gereken süre ortalama 3-4 arası değişmektedir.
 4. Lüksemburg’da Şirket Kurmak; Lüksemburg’da kurumlar vergisi %30, gelir vergisi %22 ve %5 ise işsizlik fonu mevut. Bunun yanında yapmış olduğunuz hizmete göre vergi teşvikleri ve desteklemelerle her yıl binlerce yatırımcıyı kendine çekiyor. Küçük ölçekli firmalar için gereken işlemler fazla olduğu için ortalama şirket kurma süresi 16 gün sürüyor.
 5. İngiltere’de Şirket Kurmak; İngiltere’de şirket kurma işlemlerini 1 saatte halledebileceğiniz gibi ortalama şirket kurma süresi 3 gün sürüyor. Ayrıca İngiltere’de şirket kurma ücreti sadece 20 pound. Vergi imtiyazları ve desteklemeler ile 2016’da yarım milyondan fazla şirket kurulum gerçekleştirdi. 
 6. İsviçre’de Şirket Kurmak; Avrupa’nın en kalifiye iş gücüne sahip İsviçre’de gelir vergisi şirketler için %8,5, tüzel kişiler için %4,25 firma kurma süresi ise ortalama 6 gün. Vergi avantajları ile oldukça öne çıkan İsviçre Avrupa ekonomisinin nabzını tutan kilit bir nokta konumunda.

2. Amerika’da Şirket Kurmak

 1. ABD’de Şirket Kurmak; Dünya’nın en gözde ticaret merkezi olan ABD’de en çok tercih edilen eyaletlerin başında Boston, Miami, New York, Seattle, Chicago yer alıyor. Yüksek alım gücü, güçlü ve istikrarlı ekonomi ve yatırım bankaları ile girişimciler için adeta bir cennet. Devlet teşviklerinin yanı sıra Üniversiteler ve derneklerde fikirlere teşvik sağlayan kurumlar arasında. ABD’de şirket kurmak için gerekli olan süre en fazla 6 gün.
 2. Meksika’da Şirket Kurmak; Son dönemlerde ekonomisini canlandırmak isteyen ülke şirket kurmanın önünde duran bir çok katı kuralı ortadan kaldırdı. Nüfus olarak yüksek bir pazara sahip olsa da girişimcilerin dikkate alması gereken konu Meksika’daki suç oranı. Bunların dahilinde Meksika’da şirket kurma süresi ortalama 8 gün sürüyor.
 3. Panama’da Şirket Kurmak; Amerika Kıtasının en güvenilir yatırım ülkelerinden biri olan Panama girişimciler için en ideal ülkeler arasında 39. ülke olarak dikkatleri çekiyor. En fazla 6 gün içinde şirket kurabilen Panama, vergi indirimleri ve teşvikler sayesinde her sene binlerce girişimciye kapılarını açıyor.

3. Asya’da Şirket Kurmak

 1. Singapur’da Şirket Kurmak; Asya’da yatırımcıların ilk tercihleri arasında yer alan Singapur, dünyanın en güçlü ekonomilerinden bir tanesi. Yüksek gelirli nüfusun yanı sıra kamu işlemleri internet üzerinden yapıldığı için şirket kurmak sadece 3 gün sürüyor. Refah ve siyasi huzurun sağlandığı ülkede en büyük teşvik hiçbir kazanç vergisinin olmaması.
 2. Malezya’da Şirket Kurmak; Yatırımcıların günden güne arttığı bir diğer Asya ülkesi olan Malezya’da şirket kurma işlemlerinin büyük bir kısma internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. İşlemlerin uzunluğu 19 gün sürmesine rağmen diğer ülkelere göre daha kolay aşamalar yer alıyor. Sadece 2014 senesinde Malezya’da kurulan şirket sayısı 50.000’i aştı.
 3. Tayland’da Şirket Kurmak; Özellikle startuplar konusunda oldukça teşvik sağlayan Tayland’da 5 günde şirketinizi kurabilirsiniz. Üretim ve turizm ile alakalı bir girişiminiz var ise oldukça katı kurallara tabi tutulacağını belirtmek isterim. 
 4. Endonezya’da Şirket Kurmak; Dünya’nın e-ticaret cennetlerinden biri olan Endonezya 18 milyar dolar gelirini 100 milyar dolara kadar çıkarmayı başardı. Uluslararası Finans Kurumu üyeliği sebebiyle PENSA programı kapsamında girişimcileri destekleyen paketlere sahip. Bu avantajlardan yararlanarak ortalama 20 gün içinde şirket kurabilirsiniz.

Yurt Dışında Online Şirket Kurmak

İnternet üzerinden yurtdışında şirket kurmak için evinizden çıkmanıza bile gerek yok. Bir çok ülkede tüm işlemleri masanızın başından halledebilirsiniz. Özellikle coronavirus salgınından sonraki dönemde online şirket kurma işlemleri yaygınlaşmaya ve önem kazanmaya başladı.

Birçok ülke yurtdışında online şirket kurma hususunda çoğu işlemlerini online olarak düzenleme çalışmaları başlattı. Çok iyi bir dijital altyapıya sahip ülkeler oluşturdukları sistem sayesinde bu kolaylığı sağlayabiliyor. Başta ABD olmak üzere dijital ekonomik konularda öncülük eden ülkelerde şirket kurma ve bürokrasi işlemlerini online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hatta bu öncü ülkelerde değişkenlik gösteren şartları sağladığınız takdirde sadece pasaportunuz ile şirket kurmak mümkün hale geldi.

Şuan sadece ABD ve İngiltere’nin dahil olduğu online şirket kurma çalışması sene sonunda 10 ülkeye kadar çıkarılmaya çalışılıyor. Bu süreçleri takip ederek sizin için en uygun fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Amerika’da Online Şirket Nasıl Kurulur?

Amerika Birleşik Devletleri işini genişletmek ya da verimli bir iş kolu kurmak isteyenler için en iyi ülkelerin başında geliyor. ABD’de iş yapmak istiyorsanız sizin işinizi oldukça kolaylaştıracak Sınırlı Sorumluluk Şirketi (LLC) ya da Limited Şirket kurmak olacaktır. Bu şirketlere sahip olmanız için Amerika vatandaşı olmanız gerekmediği için şirket kurma aşamaları daha kolay bir şekilde ilerler. Peki nasıl Sınırlı Sorumluluk Şirketi kurabiliriz gelin adım adım anlatalım.

Amerika vatandaşı değilseniz ve ABD üzerinde bir şirket kurmak istiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar;

1. ABD Üzerinde Bir Eyalet Tercihi Yap

İlk tavsiyemizi verecek olursak eyalet seçimi yaparken eyalet vergisi olmayan bölgeleri tercih edin. Böylece sadece ABD Federal Vergi ödemelerini gerçekleştirmeniz gerekir ve iş yükünüz azalır.

Kurmak istediğiniz iş belirli bir bölgede ofis açmanızı gerektiriyor ya da fiziksel varlığa gereksinim duyuyorsa hedeflerinize yönelik en verimli eyalette LLC kurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Fiziksel yapılanma ihtiyacınız yok ise düşük dosyalama ücretleri, yabancı dostu yasalar, oldukça düşük vergiler gibi avantajlar sağlayan Wyoming, Delaware ve Nevada eyaletleri sizin için en iyi tercihler arasında yer alacaktır.

2. Şirketinizi Adlandırın

ABD’de LLC’ler için isim düzenlemeleri mevcut. Bu yüzden şirket isminizi seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan bazıları;

 • Şirket isminizde LLC kısaltması ya da “Limited Şirket” ibaresi yer almalı. 
 • Şirket ismi devlet kurumlarına (FBI, CIA, Hazine vb.) benzer veya karışıklığa yol açabilecek kelimeler yer almamalı.
 • Şirketinizi isminde Banka, Üniversite, Avukat Büro gibi kelimelerin geçmesi halinde bünyenizde zorunlu olarak doktor, avukat gibi lisanslı kişilerin LLC’siniz bünyesinde çalışması zorunlu hale gelebilir.
 • Şirket isminizin web alan adı olarak boşta olup olmadığını kontrol edin. Web sitesine ihtiyacınız olmasa bile başkası alması halinde ileride size sıkıntılar çıkarabilir.

3. Kayıtlı Bir Temsilci ile Çalışın

Kayıtlı temsilci, sizin adınıza yasal belgeler düzenleyen ve belgelerin gidiş geliş aşamalarını takip eden işletmedir.

ABD’nin çoğu eyaletinde LLC kurmak için kayıtlı bir temsilci seçilir. Atanan kayıtlı temsilci şirket kurmak istediğiniz eyalette ikamet etmeli ve eyalet çapında iş yapma izinleri olan bir şirket olmalıdır. Kayıtlı temsilcinin size ulaştırdığı yasal celp, belge başvuruları ve resmi belgeler ile aşamalar çok daha sağlıklı bir şekilde ilerler.

4. Sınırlı Sorumluluk Şirketinizi Devlet Arşivlerine Kaydedin

Sınır Sorumluluk şirketinizin resmi olarak işleyiş gösterebilmesi için dosyalarınızın devlet tarafından belgelenmesi gerekir. Organizasyon Makalesi olarak bilinen belgeler Kuruluş Belgesi olarak da bazı eyaletlerde adlandırılır. Bu belgeler genel hatlarıyla şirketinizin genel hatları ile amacını belirtir.

5. Sınırlı Sorumluluk Şİrketi İşletme Sözleşmesi Oluştur

İşletme Sözleşmesi, Sınırlı Sorumluluk Şİrketinizin mülkiyetini ve işletme prosedürlerini özetleyen yasal bir belgedir. İşletme Sözleşmesinin en önemli özelliği işletme sahiplerinin aynı sayfada yer almasını sağlayarak ihtilaf risklerinin önüne geçer. Çoğu eyalette işletme sözleşmesi zorunlu değildir ama güvenlik açısından oluşturulmasında fayda var.

6. İşveren Kimlik Numarası EIN Alın

EIN Şirketinizi için bir vergi numarasıdır ve bunu mutlaka edinmeniz gerekir. EIN almanız için ABD Sosyal Güvenlik Numarasına, Bireysel Vergi Kimlik Numarasına veya ABD Posta Adresine sahip olmanız gerekmez.

ABD vatandaşı olmayan kişiler EIN almak için ister faks yolu ile Form SS-4 Application for Employee Identification Number formunu doldurmak en hızlı seçeneklerden bir tanesi. Yanıt almanız ortalama bir hafta kadar sürer.

Posta yolu ile de EIN başvurusu yapabilirsiniz. Form SS-4’ü doldurarak postalayabilirsiniz fakat geri dönüş almanız 4-5 hafta arası sürebilir.

7. ABD Posta Adresi Alın

ABD üzerinde bir banka hesabınız olabilmesi için fiziksel bir adrese ihtiyaç duyacaksınız. Posta adresi almak için, eğer şirketiniz için gerekli ise fiziksel bir ofis kurmanız gerekir. Fakat fiziksel bir ofise ihtiyacınız yok ise yine de bir posta adresine ihtiyacınız olacak. Çözümü oldukça basit.

Earth Class Mail gibi hizmet sağlayacıları bu durumlar için sizin yerinize gerçek bir ABD Posta Adresi oluşturuyor. Sanal ofis olarak da düşünebilceğiniz bu hizmet fiziksel bir ofisten hiçbir farkı olmadığını unutmayın. Ayrıca, şirketiniz adına taramak ve size çevrimiçi olarak teslim etmek ve paketleri ülke dışına iletmek için posta alırlar.

8. ABD Banka Hesabı Açın

ABD’de şirket kurma konusunun en çetrefilli kısmı banka hesabı açmak. Sebebi ise bankayı ziyaret etmeden banka hesabı açamıyorsunuz. Bunun sebebi ise kara para aklamayı önlemek. Banka ziyareti demek ABD vizesi almanız demek bu sürecin zorlu kısımlarından bir tanesi.

Fiziksel olarak bir banka şubesine başvurmak isterseniz muhakkak işlemlere başlamadan önce banka ile iletişime geçin. Her banka sizden farklı belgeler isteyebilir.

Eğer daha önceden ABD’de bulunana kişisel bir banka hesabınız varsa uzaktan ticari bir hesap açma imkanınız var. Eğer Paypal üzerinden ödeme alabileceğiniz bir iş alanınız var ise daha kolay bir şekilde banka işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Yurt Dışında Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Eğer yurtdışında şirket kurup gelir kazanmaya başladıysanız gelir vergisi gibi bazı mükellefiyetlere tabii olmuşsunuz demektir. Bazı ülkelerde belirli bir gelire ulaşmadan gelir vergisi alınmadığı gibi bazı ülkelerde ise ilk kazancınızla beraber vergi ödemeye başlarsınız. Türkiye Çifte Vergiyi Önleme Anlaşmasına üye ülkeler arasında olduğu için Türkiye’de ya da şirketinizin kurulduğu ülkedeki gelir vergisi ödeme seçeneklerinden birini seçmeniz gerekir. Ardından hangi kurum vergi işlemleri ile ilgileniyorsa gerekli ödeme işlemlerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlamalısınız.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.