Teknik Çeviri Projelerinde CAT Araçları Kullanımının Önemi

Teknik Çeviri ve Cat Araçları

Sektör deyimiyle teknik metinler, teknik bilgi ve yönlendirmeler içeren belgelerdir. Teknik metin dilinde her zaman nesnel ifadeler yer alır. Anlatımda kişisel düşünceler ve yorumlar yer almaz. Bu metinlerde açık ve anlaşılır bir dil kullanılır. Teknik metinler alanlarında uzman kişilerce yazılır ve bu metinlerde sektörlerine özgü terimler yer alır.

Teknik metin biçimlerine örnek olarak kullanma kılavuzları, teknik çizim dökümanları, kataloglar, broşürler, onarım kılavuzlarını verebiliriz. Teknik metin konuları ise çok geniş bir yelpazede ele alınabilir. Otomotivden inşaata, mühendislikten kimyaya, ekonomiden beyaz eşyalara kadar pek çok sektörün çeviriye muhtaç teknik metinleri vardır.

Teknik metinlerin kendi çeviri teknikleri vardır. Bu tür metinleri çevirirken terimlerin doğru eşdeğerini bulmak çok önemlidir. Teknik çevirilerde kullanılan dil, metin alanının teknik dilidir. Dolayısıyla günlük yaşamda sık kullanılmayan kelimelere rastlamak mümkündür. Teknik çeviri süreçlerinde özel terim bankaları kullanılmalıdır çünkü aynı kelime farklı sektörlerde farklı anlamlara gelebilir.

Buna bir örnek vermek gerekirse, ekonomi alanında “döviz ticareti yapan kişi” anlamına gelen “exchanger” kelimesi, bir kombi parçası söz konusu olduğunda “eşanjör” anlamına gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere, çeviride yapılacak en ufak bir hata, yabancı dildeki metnin bilimsel veya teknik değerinin azalmasına, dolayısıyla çeviri sürecinin başarısız olmasına neden olabilir.

Teknik çeviri temelde bilim ve teknolojinin gelişmesiyle ivme kazanmıştır ve bilimsel metinlerin çevirisi yoğun bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Günlük yaşamın hemen her alanında teknik bilgiye duyulan ihtiyaç artmaktadır. Teknik çeviri projeleri sıfır hata prensibi benimseyerek yapılmalıdır. En ufak bir hata müşterilerin maddi kayıplar yaşamasına neden olabilir, hatta çeviriden kaynaklı bir hatadan dolayı bir insan hayatını kaybedebilir. Bu sebeple teknik çeviriler alanında uzman çevirmenler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Teknik Çeviri, CAT Araçları ve Tutarsızlıklar

Her çeviride olduğu gibi, teknik çeviride tutarsızlık çok büyük bir sorundur. CAT araçları, önemli ölçüde tutarlılık sağlarken çeviri sürecini önemli ölçüde hızlandırır. CAT araçlarını etkili bir şekilde kullanan çevirmenler, daha hızlı, daha tutarlı ve daha kaliteli çeviriler sunar. Tutarlılık, çeviri kalitesindeki en önemli faktörlerden biridir. Aynı terim için metnin farklı bölümlerinde farklı eşdeğerlerinin kullanılması okuyucunun kafasını karıştırabilir. Bir ürünün kurulumu ve kullanımına ilişkin bilgiler yanlış anlaşılabilir.

Teknik Çeviri, CAT Araçları ve Terim Seçimleri

CAT araçları çeviri sürecini daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için metnin cümlelerini çevrilebilir kısımlara, yani sektör deyimiyle segmentlere ayıran ve daha sonra önce metinlerin aynı veya kısmen örtüşen kısımlarını gösteren araçlardır. Çevirmenlerin hayatını kolaylaştıran CAT araçlarının bir diğer güzel özelliği, çevirmenlere onaylanmış terim listelerinde veya çeviri belleklerinde uygunluk aramasıdır.

Çevirmenler teknik çeviri projelerinde müşterileri tarafından onaylanmış terim listeleri ile kolaylıkla terim araması yapabilir ve projelerinde terim tutarlılığını sağlayabilirler. Kısa çeviri projelerinde terimleri hatırlamak kolay olabilir fakat çok büyük hacimli ve çok fazla sayıda terim içeren projelerde bu terimleri hatırlamak mümkün olmayabilir. CAT araçları hem hızlı hem tutarlı işler çıkarmakta çevirmenlerin en büyük yardımcılarından biridir. Teknik metinlerde CAT araçları kullanırken dikkat edilmesi gereken bir detay, çeviri belleği ve terim bankalarının konuya uygun olarak ayrı ayrı hazırlanmasıdır.

Kılavuz Çevirilerinde Bilgisayar Destekli Çeviri Araçları Kullanımının Önemi

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.