Marka Bilinirliğinde Yerelleştirmenin Önemi

Marka Bilinirliğinde Yerelleştirmenin Önemi

Şirketler veya kişiler marka bilinirliği oluşturmak birçok farklı yoldan gider. Her bir yolun farklı düzeylerde avantaj ve dezavantaj sağlama ihtimali vardır. Çeşitli marka bilinirliği çalışmaları ve bunların kombine bir şekilde birbiri ile uyumu bir strateji ve kurum imajı oluşturur. Hangi strateji seçilmiş olursa olsun marka bilinirliğinde başarının sırrı yerelleştirme işleminden geçer. İster “A” marka bilinirliği çalışmasını tercih edin ister “B” marka bilinirliği çalışmasını tercih edin eğer başarı bir yerelleştirme hizmeti yoksa iyi bir imaj oluşturmak yerine adı hafızalara kötü kazınan bir marka oluşturma tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu içeriğimizde marka bilinirliği nedir, yerelleştirme (lokalizasyon) nedir, marka bilinirliğinde yerelleştirmenin önemi nedir, başarılı marka bilinirliği çalışması nasıl yapılır, sorularını ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka bilinirliği en genel anlamıyla, bir markanın evrensel olarak ya da lokal bir bölgede ne kadar tanındığı ve ürün veya ürün kategorisi ile markanın ne kadar özdeşleştiğini belirten bir olgudur. Başka bir açıklamayla marka bilinirliği tüketicinin anlam dünyasında markanın bir yer edinmesi ve ürünler ile marka arasında bağlantı kurmasıdır. Marka bilinirliği oluşturmadaki amaç tüketicinin satın alma işleminde karar verme mekanizması stratejik olarak marka tercihi yönünde ikna etmektir.

İrili ufaklı bütün şirketler marka bilinirliği çalışmalarına büyük kaynak aktarırlar. Bu kaynaklar sayesinde ürününün tanıtılmak istediği hedef kitle markanıza aşina olur, ürünleri ve markayı iyi tanımaya başlar. Önceden belirtmekte fayda var, şirketler marka bilinirliğine sahip olunca insanların her zaman belirli markadan alışveriş yapacağı yanılgısına kapılmamalıdır. Tercihler ve ihtiyaçlar sürekli yenilenen olgular olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.

Marka Bilinirliğinin Önemi

Marka bilinirliğinin en önemli özelliği tüketicinin tercih sırasında markanızın öne geçmesini sağlamasıdır. Basit bir örnek vermek gerekirse kağıt peçete satın almak isterseniz ilk olarak aklınıza “Selpak” markası gelecektir. Hatta o kadar başarılı bir marka çalışılması yapılmış ki kağıt peçete kelimesi yerine çoğu zaman “Selpak” markasının adını söyleriz. Diğer markalarla bildiğiniz “Selpak” markasını yan yana gördüğünüzde tanımanın verdiği güvenle tercihinizin o markaya yönelmesi muhtemel hale gelmiştir.

  • Marka bilinirliği ne kadar yüksek ise elde edilen gelir o kadar yüksek olur. Bir elektronik mağazaya girdiğinizde tercihleriniz arasında bildiğiniz ya da daha önceden gördüğünüz markalar yer alır. Satın alınan ürün üzerinden kimse kumar oynamak istemez.
  • Marka bilinirliği sayesinde tüketici markayı daha önce deneyimlenmemiş olsa bile bir arkadaştan tavsiye almış hissi ile yakınlık duyabilir.
  • Marka bilinirliği, ürün üzerinde güven oluşturur. Tüketici popüler olan markanın başarısına ve ürün kalitesine güvenir.
  • Marka bilinirliği çalışmaları kuruma değer kazandırır. Ne kadar fazla kitleye marka duyurulursa kurum olarak belirli bir ağırlığa ulaşır. Başarı bir marka bilinirliği çalışması sonucu marka tırnak içinde anılacak bir değere dönüşebilir.

Yerelleştirme Nedir?

Lokalizasyon olarak da bilinen yerelleştirme, bir dili başka bir dile bir olgu çerçevesinde aktarırken, çevrilmek istenilen dil coğrafyasının kültürel altyapısına, gündelik pratiklerine, adet, gelenek ve göreneklerine uygun o coğrafyada yaşayan insanların anlam haritalarıyla eşleşecek şekilde tercüme işlemi yapılmasıdır. Bu durumda Lokalizasyon, tercümeden farklı bir konuma düşer. Tercüme sadece bir dili başka bir dile aktarma işlemidir ama lokalizasyon sosyolojik ve dil bilimsel birikimi de içine alır. Lokalizasyon yerele hitap ettiği için bu işlemler birçok farklı dilde ihtiyaç haline gelmiştir. 

Yerelleştirmenin en çok kullanıldığı alanlar ticari ve tanıtım amaçlı yapılan çevirilerdir. Bu ticari ve tanıtım amaçlı yapılan çeviri alanlarının başında marka bilinirliğini oluşturma çalışmaları gelir. Bir toplumda var olan bir olgu başka bir toplulukta kötü bir anlama karşılık gelebilir. Yerelleştirme çalışmaları bunun önüne geçer. Her iki bölgede de aynı marka tanıtımı, ticari tanıtım, ürün tanıtımı hiçbir zaman aynı karşılığı almaz. Bir bölgede çok fazla olumlu tepki alınmasına rağmen aynı tanıtım farklı bölgede hiçbir karşılık vermeyebilir. Bu yüzden farklı bölgelere yatırımda bulunan şirketler pazarlama konusunda ilk olarak yerelleştirme işlemlerine başvurur. Başarılı lokalizasyon hizmetleri sayesinde bugün birçok şirket dünyaya açılarak önemli gelişmeler kaydetmiştir. Yerelleştirmenin kullanıldığı alanların başında reklam lokalizasyonu, marka yerelleştirmesi, e-ticaret sitesi lokalizasyonu, web sitesi lokalizasyonu, bilgisayar oyunları lokalizasyonu, mobil uygulama lokalizasyonu, yazılım lokalizasyonu, altyazı lokalizasyonu gibi topluluklara hitap eden içerikler yer alıyor.

Marka Bilinirliğinde Yerelleştirmenin Önemi

Marka bilinirliğinde yerelleştirme işlemi sayesinde marka ile tüketici arasında sağlıklı bir bağlantı kurulur. Bu durum yerelleştirmenin marka bilinirliğine sağladığı en önemli katkıdır. Mcdonald’sın normal şartlar altında Hindistan’da satış yapma ihtimalinin olmadığını biliyoruz. Hindistan’da inekleri kutsal olarak kabul gören gelenek ve görenekler olduğu için Mcdonald’s zincirinin burada başarı sağlaması son derece zor olarak gözükmesine rağmen Mcdonald’s başarılı yerelleştirme çalışmaları sayesinde şu an Hindistan’ın en çok tercih edilen markaları arasına girdi. Satış yapılmak istenen yerel bölgenin kültürü, gelenek ve görenekleri, ihtiyaçları ve beklentileri göz önüne alınarak başarılı bir şekilde yerelleştirme yapıldı, marka bilinirliği bu ölçüde zirveye tırmandı. Bunun sonucunda Mcdonald’s Hindistan gibi bir ülkede satış rekorları kıran bir şirket halinde geldi. Marka bilinirliğinde yerelleştirmenin önemli sonuçlarından bahsetmek gerekirse;

  • Marka bilinirliğinde başarılı yerelleştirme çalışmaları ile markalar dünyaya açılabilir. 
  • Yerelleştirme çalışmaları sayesinde markalar hedef kitledeki toplulukların ihtiyaçlarını anlar ve ona yönelik kendilerini tanıtır.
  • Yerelleştirme sayesinde marka ve kullanıcı arasında sağlıklı bir iletişim kurulur.
  • Yerelleştirme çalışmaları sayesinde markalar kendilerini, o bölgedeki insanlara ait imajlar üreterek yabancı şirket görselinden kurtulur.
  • Lokalizasyon işlemleri esnasında markanın bünyesinde bulunan herhangi bir olgunun o bölgede tahrik edici bir unsur olmamasına ve yanlış anlaşılmalara yol açmamasına dikkat edilir.
  • Yerelleştirme yapılırken kültürel ve bölgesel özellikler detaylandırılır, hedef kitleye uygun içerikler belirlenir, marka en uygun şekilde hedef kitleye tanıtılır. 

ADH Avrasya Dil Hizmetleri Tercüme Bürosu, marka bilinirliği alanında uzman ve gerekli dil kültür altyapısına sahip tercümanlarıyla yerelleştirme alanında önemli çalışmalara eşlik etmekle beraber gerek yurt içinde gerekse yurt dışında kullanılabilecek Lokalizasyon işlemleri için tercüme hizmeti veriyor. Pazarlama, reklam, marka bilinirliği çalışmalarında oldukça rağbet gören ADH Avrasya Dil Hizmetleri yerelleştirme çalışmaları, ilgili konuda uzman tercümanlar tarafından kültür ve hedef kitle analizi oluşturulup bunun doğrultusunda marka üzerinde imaj oluşturuluyor. Marka bilinirliği lokalizasyon çeviri fiyatları için 24 saat ücretsiz bir şekilde teklif alabilirsiniz. Ayrıca Lokalizasyon tercüme çözümleri ve sorunları için danışmanlık hizmeti de alabileceğiniz ADH Avrasya Dİl Hizmetleri’nde, kaliteli ve uygun fiyatlı çeviri işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.