Kılavuz Çevirilerinde Bilgisayar Destekli Çeviri Araçları Kullanımının Önemi

Kılavuz Çevirilerinde Bilgisayar Destekli Çeviri Araçları Kullanımının Önemi

Teknoloji ve bilgisayar hemen hemen hayatımızın her alanında kolaylaştırıcı ve çözüm üreten özellikleri ile ön plana çıkar. Kullanım kılavuzları da aletlerin ve ürünlerin nasıl doğru kullanılacağı hakkında bir rehber niteliği olup bu eşyalardan maksimum verimin alınmasını sağlar. Geniş pencereden bakarsak iki alanında birbiri ile bağlantılı olduğunu görürüz. Peki kullanım kılavuzu çevirisi yapılırken neden bilgisayar desteğinden faydanalınmasın? Bu içeriğimizde kullanım kılavuzu çevirisi, bilgisayar destekli çeviri ve bilgisayar destekli kullanım kılavuzu çevirisinin önemi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Kılavuz Çevirisi Nedir?

Kullanım Kılavuzu, ürünlerin doğru ve verimli kullanılması için sade bir dille ayrıntılı şekilde oluşturulmuş rehberdir. Daha da ayrıntılandırmak gerekirse herhangi bir bölgede satışa sunulan ürünün o bölgedeki insanların kullandığı dil baz alınarak oluşturulan tanıtımını, bakımını, kullanımını, kurulumunu anlatan teknik kitapçıktır.

Kullanım kılavuzu çevirisi ise bu bahsetmiş olduğumuz rehber niteliğindeki teknik kitapçıkların istenilen dile tercüme edilmesidir. Kullanım kılavuzu çevirileri ile satılmak istenen ürün dünyanın herhangi bir bölgesinde rahatça kullanılabilecek bir eşyaya dönüşür. Bu sebeple kolay bir şekilde anlaşılacak özellikte olması gereken kullanım kılavuzlarının çevirisi oldukça titizlik gerektiren önemli bir hizmettir.

Kullanım kılavuzu çevirisi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli işlemler vardır. Bu işlemlerin sağlıklı bir şekilde yapılması sonucunda hem üretici ürününü iyi tanıtmış olur hem de dünyanın herhangi bir bölgesindeki tüketici ürünü tanıyarak en verimli şekilde kullanmayı öğrenir. Bu işlemlerden bazıları;

 • Müşterinin istekleri ve kullanıcının ihtiyaçları dahilinde kullanım kılavuzu çevirisine hazırlanmak.
 • Ürünün işleyişini, amacını, karşıladığı ihtiyaçları, yapısını  tam olarak anlamak.
 • Kullanım kılavuzunun çevirisi yapılması istenildiği dilin kullanıldığı bölgedeki kültürel altyapısına hakim olmak.
 • Kullanım kılavuzunun çevirisi yapılması istenildiği dile tam olarak hakim olmak.
 • Kullanım kılavuzu içerisindeki teknik ve terminolojik alanların bilgisine hakim olmak.
 • Bilgisayar destekli çeviri araçlarını kullanarak çeviri esnasında oluşabilecek kullanım kılavuzu hatalarının önüne geçmek ve çeviri kalitesini bilgisayar desteği ile maksimuma çıkarmak.

Bilgisayar Destekli Çeviri Nedir?

Bilgisayar destekli çeviri, bilgisayar yazılımları ile çevirmenin desteklendiği çeviri türüdür. İlk olarak şunu belirtmekte fayda var, çeviri işleminde çevirmen yardımı olmaksızın gerçekleşen makine çevirisi ve bilgisayar çevirisi ile bilgisayar destekli çeviri tamamen farklı çevirilerdir. Bilgisayar destekli çevirinin etkili olan ismi insandır bilgisayar yani cat aracı sadece çevirmeni destekleyerek yapılan çevirinin kalitesini arttırır.

Bilgisayar destekli çevirinin en çok kullanıldığı alanlar kullanım kılavuzları, lokalizasyon işlemleri, teknik belgelerdir. Bilgisayar destekli çeviri, yazılımlar aracılığı ile bu alanlarda çeviri yapan kişilere yardımcı olur. Bu yazılımlar sayesinde metin düzenleme, değişik dosya formatlarında düzenleme yapma, daha önceki çevirilerle eşleştirme yapma, çeviri veritabanını analiz etme gibi hizmetleri kolaylıkla sağlanır.

Bilgisayar destekli çevirinin temel mantığından bahsettik şimdi sırada işleyişini açıklamak var. Çeviride bilgisayar desteği veren yazılım, çevirisi yapılacak metni parçalarına ayırır. Orjinal metin yazılım belleğine alınarak çeviri işlemine sokulur. Çevirmen tercüme yaparken sistem daha önceki çevirilerde aynı ya da benzer durumlar bulur ise çevirmenin dikkatine sunar. Bu sayede çevirmen daha önceki çevirilerden yararlanarak daha hızlı ve kaliteli bir hizmet sağlamış olur.

Kılavuz Çevirilerinde Bilgisayar Destekli Çeviri Araçları Kullanımının Önemi

Kılavuz çevirileri ürün ve hizmet odaklı olduğu için kılavuz çevirilerinde hız ve kalite her şeyden önemlidir. Kılavuz çevirilerinden en hızlı ve kaliteli verimin alınabilmesi için alanında uzman bir çevirmen ve cat aracı olmazsa olmazdır. Kılavuz çevirilerinde bilgisayar destekli çeviri araçlarının önemini şöyle sıralayabiliriz;

 • Bilgisayar destekli çeviri araçları ve yazılımları kullanarak daha az zamanda daha fazla içerik çevrilir. 
 • Bilgisayar destekli çeviri araçlarının veri tabanı kullanılarak çevirinin kalitesi maksimuma çıkarılır. Bu veri tabanları sayesinde daha önceden yapılmış teknik kılavuz çevirileri bulunarak içeriğin revizyonuna büyük katkı sağlanır.
 • Bilgisayar destekli çeviri araçları sayesinde kılavuzların bir bütün içinde tutarlılığı sağlanır. Teknik ve terminolojik içerikler bu yazılımlar sayesinde doğru bir şekilde kullanılır.
 • Bilgisayar destekli çeviri araçları kullanarak müşterilerin memnuniyeti arttırılır ve müşterinin değerli zamanını olabildiğince az kullanılması sağlanır.
 • Kılavuz çevirilerinde bilgisayar desteği alarak hata olasılığını minimuma indirir. 
 • Bilgisayar desteği ile yapılan kullanım kılavuzu çevirilerinde kullanılan belgeler ve çeviri metinleri dosyalarda sürekli yedeklenerek herhangi bir sorun durumunda verilerin korunmasını sağlar.

ADH Avrasya Dil Hizmetleri Tercüme Bürosu olarak kılavuz çevirisi ve bilgisayar destekli çeviri cat araçlarına hakim, alanında uzman profesyonel çeviri kadrosuyla birçok sektöre tercüme hizmeti vererek büyük bir ihtiyacı hızlı ve kaliteli bir şekilde karşılıyor. Başta bilgisayar destekli İngilizce Kılavuz Çevirisi olmak üzere neredeyse bütün dillere ait ayrı departmanlarıyla beraber sizlere çözüm sunuluyor. Kılavuz çevirisi işlemleri için 24 saat ücretsiz bir şekilde teklif alabilir, uygun fiyat ve kaliteli çeviri güvencesiyle hızlı bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.