İnternetten Para Kazanma, İnternet Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten Para Kazanma

İnternet hayatımızın her alanına nüfuz etmiş ve her işimizin kolaylıkla görülebileceği bir yer haline geldi. İnternetin sağladığı hizmetler kapsamında bir çok iş alanı dijital ortam üzerinde aktif olarak çalışmaya başladı. Bu sayede internet üzerinde birçok para kazandıracak sektör oluştu. İlk olarak şunu belirtmekte fayda var, hiçbir zaman internet üzerinden kolay bir şekilde çok para kazandıracağını iddia eden kişilere, kurumlara, sitelere güvenip zamanınızı ve emeğinizi boşa harcamayın. Aksi bir şekilde internet üzerinden para kazanılmayacağını söyleyenlerin hevesinizi kırmasına izin vermeyin. İnternette aynı gerçek hayattaki gibi emeğiniz, sağladığınız hizmet kapsamında gelir elde edebilirsiniz. Biz bu içeriğimizde büyük vaatlerde bulunmadan internet üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi, çeşitli yollar sunarak bu yollardan hangisinin sizin için avantajlı olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız. Unutmayın büyük miktarlarda internet üzerinde kazanç elde etmek kimsenin tavsiyelerine değil sizin bilgi ve becerilerinizde yatmaktadır. Ne kadar çok kendinizi ilgili konularda geliştirirseniz o kadar başarılı olursunuz. 

Bu içeriğimizde internetten para kazanma konusunda en garanti ve sağlıklı yöntemleri sıralayacağız. Belirttiğimiz her bir bir internetten para kazanma yönteminde tatmin edici sonuçlar alabileceksiniz. Hadi hep beraber internetten nasıl para kazanılır öğrenelim. 

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

 1- Çeviri Yaparak İnternetten Para Kazanma

Herhangi bir yabancı dile hakimiyetiniz varsa, internet üzerinden çeviri yaparak para kazanmanız mümkün. Özellikle üniversite öğrencileri, yabancı dil bilgisine sahip ev hanımları, ek gelir elde etmek isteyenler yoğunlukla internet üzerinden çeviri yaparak gelir elde ediyor. 

İnternet üzerinden yapacağınız çevirilerde kelime sayısı baz alınarak ücretlendirme yapılıyor. 500 kelimelik çeviri, 1000 kelimelik çeviri gibi kategorilerle ücretlendirmeler çeşitleniyor. Ayrıca konusuna göre de internet üzerinden çeviri fiyatları farklılık gösteriyor. Sıradan bir metin “x” fiyatına çevrilirken uzmanlık gerektiren makalelerin çevirisi “2x” fiyatına çevriliyor. 

İnternet üzerinde hemen hemen bütün alanlarda çeviri talebi bulunmakla beraber sıklıkla çevirisi istenilen alanların başında;

Peki hangi alanlarda  internetten çeviri yaparak para kazanabiliriz sorusunu duyar gibiyiz. Hemen cevaplayalım.

Eğer internet üzerinden çeviri yaparak dolar kazanmak istiyorsanız incelemeniz gereken site, forum ve uygulamalar;

İnternet üzerinden para kazanabileceğiniz Türkçe site, forum ve uygulamalar;

2- Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma

Yazma kabiliyeti yüksek ve internetten para kazanmak isteyenler için en garanti yöntemlerden bir tanesi makale yazmak. Yazma becerinizin seviyesinden emin değilseniz bile blog sitelerindeki içerikleri inceleyerek zamanla kendinizi geliştirebilme ihtimaliniz var. Makale yazarak internetten para kazanma en garanti yöntemlerden bir tanesi olduğu için oldukça fazla rekabet olacağını unutmayın. 

İnternet üzerinde makale oluşturmanın fiyat aralığı kelime sayısına, makale konusuna göre değişkenlik gösteriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi sıradan konuların aksini bilgi birikimi ve uzmanlık gerektiren alanlarda makale yazmanın getiri çok daha yüksektir. Bir konu üzerinde hakimiyetiniz var ise  o konularda makale yazmaya yönelerek daha iyi gelir elde etme şansı yakalamaya çalışın. Makale yazarken herhangi bir yatırım yapmayacaksınız. Sadece harcadığınız vakit ve ürettiğiniz kelime karşılığında para kazanacak veya ek gelir elde edeceğiniz için makale yazmak konusunda çalışmalara başlayabilirsiniz. 

Makale yazarak internetten para kazanabileceğiniz platformlardan bazıları;

Bu platformlara kaydolarak müşteri bulmaya başlayabilirsiniz. Bu platformlar geliriniz üzerinden belirli oranlarda komisyon keserek müşterinizle buluşmanızı sağlıyorlar. Eğer komisyon vermeden müşteri bulmak istiyorsanız forum sitelerinde başlıklar açarak hizmet verebilirsiniz. Forum sitelerinden bazıları;

3- Stok Fotoğraf Çekerek İnternetten Para Kazanma

Bu internetten para kazanma yöntemi herkese hitap etmeyebilir. Profesyonel ve fotoğrafa ilgi duyan kişilerin internet üzerinden para kazanabileceği bir yöntem. Stok fotoğraf çekerek internetten para kazanabilmeniz için düzenli olarak fotoğraf çekip satış yapacağınız sisteme yükleme yapmanız gerekir. Oluşturduğunu bu düzen sayesinde dolar üzerinden gelir sahibi olabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafı bir kere yükledikten sonra aynı fotoğrafı binlerce kişi satın alabilir. Bu yöntemin sizin ana geliriniz olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü bu sektörde oldukça fazla rekabet var. Stok fotoğraf  ek gelir olarak iyi bir tercih. Ayrıca hem hobinizi yapabilecek hem de bir miktar para kazanabileceksiniz. Stok fotoğraf satmak için en iyi uygulamalar;

4- Satış Ortaklığı Yaparak İnternetten Para Kazanma

Satış ortaklığı yaparak internetten para kazanma sisteminizi başarı ile oluşturursanız çok büyük gelirler elde edebilirsiniz. Bu tamamen sizin yetenekleriniz ve stratejinize kalmış bir şey. Satış ortaklığının temel mantığı satış ortaklığına bağlı üreticilerin ürünlerini tanıtarak satış yapmaktır. Satın alınmasına yardımcı olduğunuz her bir ürün için anlaşılan oran üzerinden komisyon alarak gelir elde edersiniz. 

Örnek üzerinden satış ortaklığını anlatmakta fayda var. Amazon gibi satış ortaklığı sistemi olan bir uygulamaya kaydoldunuz. Bu sistem içinde ürünlerini satmak isteyen üreticilerin yanı sıra ürünlerin tanıtımını yapıp para kazanmak isteyen tanıtımcılar var. Bu iki grubun birleşmesine satış ortaklığı adı veriliyor. Ürünleri inceleyerek tanıtımını yapmak istediğiniz ürünleri seçiyorsunuz. Bu ürünlerin linklerini alarak tanıtım yapacağınız mecrada paylaşıyorsunuz. Eğer bir kişi bu linklere tıklayıp satın alma işlemi gerçekleştirirse ürün fiyatı üzerinden komisyon alıyorsunuz. Ürün 100 dolar ve komisyon %10 ise sizin bir satıştan kazancınız 10 dolar oluyor. Bu sistemi kurmanız için ilk olarak kendi sitenizi oluşturmanız ve bu sitede hangi ürünlerin tanıtımını yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. 

Türkiye’de satış ortaklığı veren bazı siteler;

 • Bionluk
 • Medikalize
 • Plus Clouds
 • Godaddy
 • Asya Organik Ürünler
 • Güzel Hosting

Yurt dışında satış ortaklığı yapabileceğiniz siteler;

 • Amazon
 • Clickbank
 • Ebay
 • Awin
 • Coursera
 • Comission Junction
 • JVZoo
 • Udemy
 • Leadpages
 • Clickfunnels
 • Elegant Themes
 • Video Scribe
 • Sucuri
 • Site Ground
 • Shopify
 • Ergo Baby
 • Max CDN
 • ManyCam

5- Google Adsense ile İnternetten Para Kazanma

Gelelim en etkili ve uzun süreli internetten para kazanma yöntemine. Google Adsense, kullanması ücretsiz ve çabanız ölçüsünde düzenli bir gelir elde edebileceğiniz bir uygulama. Google adsense havuzunda binlerce reklam veren işletmeler var. İnternet siteleri Google adsense uygulmasana katılarak bu reklam veren şirketlerin reklamlarını sitelerinde yayınlarlar. Siteye ne kadar ziyaretçi gelip reklamlara tıklarsa veya ziyaretçi sayınıza göre gelir elde başlarsınız. Sadece web sitesi için değil, youtube kanalları ve internet üzerinden reklam yayınlanabilecek her alanda Google Adsense ile para kazanmanız mümkün. Tek yapmanız gereken Google Adsense şartlarına uygun site oluşturup, kaydolmak. Gerekli düzenlemeleri ve çalışmaları yaptığınız ölçüde uzun soluklu gelir elde edebileceğiniz bir kapı açmış olacaksınız. 

6-Youtube İnternetten Para Kazanma

Günümüzde en popüler internetten para kazanma yöntemi Youtube desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Unutmayın bir iş veya yöntem ne kadar popülerse rekabet de o kadar fazla oluyor. Youtube üzerinden para kazanmanız için oldukça fazla yatırım yapmanız ve emek harcamanız gerekir. İşleri rayına oturtmak bu mecrada zordur ama eğer başarırsanız güzel gelir elde edebilirsiniz. Şöyle ki reklam veren firmaların reklamları videolarınızda çıkarak tıklanma veya izlenme başına para kazanırsınız ya da sponsorlu içerikler, ürün tanıtımları yaparak çok yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Tabi ki bunların hepsi ürettiğiniz içeriğin kalitesi, abone sayısı ve izlenme sayısına bağlı olarak şekillenecektir. 

7- E-Ticaret Yaparak İnternetten Para Kazanma 

E-Ticaret insanların internet üzerinden alışveriş yapmalarına imkan veren dijital bir pazar hizmetidir. E-Ticaret platformunda kullanıcılar zaman ve mekan fark etmeksizin alışveriş yapma, ürünler hakkında bilgi alma, daha önce bu ürünleri alan kullanıcıların fikirlerini öğrenme, zaman ve enerji harcamadan ürünlere ulaşma gibi birçok ayrıcalığa sahip. E-Ticaret ile gelir elde etmek istiyorsanız herhangi bir fiziksel alan kaplamadan milyonlarca müşteriye ulaşabilir ve ürünlerinizi satabilirsiniz. 

E-Ticaret yapmak için farklı yollar mevcut. Buradaki en önemli konu kendi imkanlarınız dahilinde hangi yolun sizin için daha uygun olacağına karar vermek.. Bunlardan bir tanesi hali hazırda ortak satıcıların bulunduğu e-ticaret platformlarında satış yapmak. Örnek olarak Hepsiburada, N11, Trendyol vb. e-ticaret sitelerini verebiliriz. İkincisi ise kendi e-ticaret sitenizi oluşturup satışlarınızı kendi siteniz üzerinden gerçekleştirmek. Bu iki yönteminde avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sizin için hangisinin daha mantıklı ve uygun olduğunu kendiniz karar vermeniz gerekecek. Tabiki de her iki yolu aynı anda tercih edebilirisiniz. Gerekli altyapıyı ve eforu sarf ettikten sonra iki yolda da emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. 

8- Ankete Katılarak İnternetten Para Kazanma

Anketler, şirketlerin olabildiğince hedef kitlesindeki insanlara ulaşarak müşteri görüşlerini, satın alma alışkanlıklarını öğrenmesini sağlar. Böylece şirketler pazar araştırması yapmış olur ve hedeflerini, ürün çeşitliliğini, hizmetlerini bu veriler ışığında çeşitlendirmeye çalışır. Oluşturulan bu online anketlere katılarak boş zamanlarınızda ek gelir elde edebilirsiniz. Anket doldurarak para kazanabileceğiniz bazı türkçe anket siteleri;

 • Panel Sation
 • YouGov
 • Survey Pago
 • Life Points
 • İpsos i-say

9- El İşi Yaparak İnternetten Para Kazanma – ETSY

E-Ticaret ile internetten para kazanma bölümünden ayrı olarak bu başlığı açmamızın sebebi el emeği ürünleri yaparak döviz gelir elde etme imkanı olması. ETYS sitesi, sadece el emeği ürünlerin satışının yapıldığı bir platform. ETSY’nin en büyük farklı el emeğinizi ürünlerinizi dünyanın 4 bir yanına satabilme ihtimali veriyor. Her gün binlerce kullanıcı ETSY üzerinde satış işlemi gerçekleştirdiği için oldukça güvenilir bir e-ticaret sitesi. Bu sitede yaptığınız takıları, mobilyaları, alet edevatları, giysileri, vintage ürünleri listeleyerek dünya genelinde satışa başlayabilirsiniz.

10- Seslendirme Yaparak İnternetten Para Kazanma

Eğer sesiniz seslendirme için uygunsa ve telaffuz yeteneğiniz kabul edilebilir standartlarda ise bu iş için uygun kişiler arasında yer alabilirsiniz. Eğer kendi sesiniz hakkında bir fikir sahibi değilseniz ses kaydı alın ve çevrenizdeki insanlara dinleterek düşüncelerini öğrenin. Sadece seslendirme yeteneği değil aynı zamanda duyguları doğru verebilmek adına oyunculuk yeteneğinizin de olması gerektiğini unutmayın. Seslendirme fiyatları dile ve kelimeye bağlı olarak değişiyor. Yabancı dil yeteneğiniz de iyiyse güzel gelirler elde edebilirsiniz ama bu iş için biraz yatırım yapmanız gerekiyor. Kaliteli bir ses kayıt cihazına yada başlangıç düzeyindeki podcast setlerine ihtiyacınız olacak. Seslendirme yapabileceğiniz alanların başında;

 • Reklam İçerikleri
 • Sesli Kitaplar
 • Oyun Seslendirmeleri
 • Video Seslendirmeleri
 • İlanlar Seslendirmeleri
 • Film Dublajları 
 • Sunum Seslendirmeleri

Fiverr gibi uygulamalara katılarak kolayca seslendirme tekliflerini görebilir dünya çapında müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.