Hukuk Çevirisi Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Hukuk Çevirisi Nedir?Çeviri ve tercüme sektörü kendi içerisinde birçok farklı konu başlığını barındırır. Bu konu başlıklarından bir tanesi de önemi oldukça yüksek bir çeviri türü olan hukuki çeviri hizmetidir. Hukuki çeviri ya da bir başka adı ile hukuk çevirisi, hukuk alanındaki her türlü döküman, metin veya ürünün tercüme edilmesi işlemini kapsar. 

Kimler Hukuk Çevirisi Yapmalıdır?

Hukuk alanında çeviri yaparken özellikle elde bulunan metne sadık kalmak oldukça önemli bir olgudur. Hukuki çeviri yapan kimselerin bu kriteri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Hukuk çevirisi yaparken hiçbir zaman kişisel bir yorumda bulunulmamalı, tamamen hukuksal terimler ışığında tercüme hizmeti verilmelidir. Hukuki çeviri yapan çevirmen kimselerin mutlaka ama mutlaka hukuki terimlere hakim bireyler olması şarttır. Aksi takdirde hukuk alanında yaşanan anlaşmazlıklar çeviri nedeni ile de yaşanmış olur. Bu anlaşmazlıklara mahal vermemek için alanında uzman ve terminolojiye hakim kimselere hukuk çevirisi yaptırmak gerekmektedir. 

Hukuk çevirisi bir nevi hukuk alanındaki her türlü metnin çevirilmesi demektir. Bu metinler aslına uygun bir şekilde tercüme edilmeli, hukuk ilkesinin dışına asla ve asla çıkılmamalıdır. Aslına uygun çeviri hizmetine tabi tutulmayan bir hukuki metin, ileride yaşanacak bir hukuksal sonucun da müsebbibi olabilir. Bu yüzden hukuk ilkesi çerçevesinde çevirilerin yapılması şarttır.

Hukuk Çevirisi Kapsamı Nedir?

Hukuk alanındaki çeviri hizmetlerinin kapsamı, hukuki metinler, dökümanlar veya ürünlerin tercüme edilmesi işlemleri ile sınırlıdır. Bu anlamda hukuk çevirisi kapsamına  her türlü hukuki belge, sözleşme, dilekçe, protokol, mahkeme kararı, dava çözümü ve benzeri ürünler girmektedir. Hukuk çevirisi kapsamının sınırları bu gibi belgelerin hukuk ilkesi ve terminolojisi kapsamında çeviriye tabi tutulması ile çizilebilir.

ADH Translation olarak bizler, hukuk alanındaki her türlü belge, döküman, metin veya ürünlerinizi aslına uygun bir şekilde tercüme ederek, alanında uzman ve profesyonel kadromuz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

ADH Translation, hukuk çevirisi anlamında tercih edebileceğiniz tercüme büroları içerisinde en saygın kurumlardan biridir. Hukuki çeviri alanında sağladığımız profesyonel hizmetimiz ile siz değerli müşterilerimizin ihtiyacı olan kaliteli tercüme hizmetini sağlamakla övünüyoruz. 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.