E-Ticaret Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret Rehberi

E-Ticaret insanların internet üzerinden alışveriş yapmalarına imkan veren dijital bir pazar hizmetidir. E-Ticaret platformunda kullanıcılar zaman ve mekan fark etmeksizin alışveriş yapma, ürünler hakkında bilgi alma, daha önce bu ürünleri alan kullanıcıların fikirlerini öğrenme, zaman ve enerji harcamadan ürünlere ulaşma gibi birçok ayrıcalığa sahip. E-Ticaret ile ürün sunun satıcılar ise herhangi bir fiziksel alan kaplamadan milyonlarca müşteriye ulaşma ve ürün satma imkanına sahip. Bu yüzden se-ticaret sitelerinin satış hacmi büyük bir hızla artmaktadır. Dünya üzerinde en değerli işletmelerin içinde e-ticaretle alanında hizmet veren kuruluşların olması tesadüf değil. Siz de e-ticaret hakkında bilgi almak, e-ticarete başlamak ve aklınızdaki soru işaretleri silmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içeriğimiz e-ticarete başlamak isteyen kişiler için rehber niteliğinde olacak.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret yapmak için farklı yollar mevcut. Buradaki en önemli konu kendi imkanlarınız dahilinde hangi yolun sizin için daha uygun olacağına karar vermek. E-ticaret nasıl yapılır hakkında genel bir çizgi çizdikten sonra gerekli ayrıntılara gireceğiz.

1. E-Ticarete İlk Adım – Ürününü Bul

İlk olarak normal ticarette olduğu gibi e-ticarette de hangi ürünü ya da hangi kategoride satış yapacağınız hakkında karar vermelisiniz. Gerekli araştırmaları yaptığınızı, ürününüzle alakalı pazar analizinizi yaptıktan sonra ürününüzle alakalı e-ticaret tedarikçinizi bulmanız gerekiyor. Karlılık oranınızı ve müşteri memnuniyeti sağlamanın ilk adımı buradan geçiyor. Ürünlerinizi kaliteli ve uygun fiyatlı tedarikçilerden sağlamaya çalışmalısınız.

2. Şirketini Kur

Satış yapmak istediğiniz ürünü buldunuz ve güvenilir bir tedarikçiyle anlaştınız. Sırada şirketinizi kurma zamanı geldi. Güvenli bir şekilde E-ticaret yapmanız için ürünlerinizi faturalı bir şekilde satmanız gerekir. Bu yüzden ilk olarak bir işletme sahibi olmanız gerekir. Şirketiniz üzerine her bir ürününüzü kodlayıp faturalandırarak e-ticaret yapabilirsiniz.

3. E-Ticaret Siteni Kur ya da Büyük E-Ticaret Siteleri ile Çalış

E-ticaret yollarının farklılaşmaya başladığı alana geldik. Burada lafı uzatmadan seçeneklerden bahsedelim. Bunlardan bir tanesi hali hazırda ortak satıcıların bulunduğu e-ticaret platformlarında satış yapmak. Örnek olarak Hepsiburada, N11, Trendyol vb. e-ticaret sitelerini verebiliriz. İkincisi ise kendi e-ticaret sitenizi oluşturup satışlarınızı kendi siteniz üzerinden gerçekleştirmek. Bu iki yönteminde avantaları ve dezavantajları hakkında bilgi verdikten sonra sizin için hangisinin daha mantıklı ve uygun olduğunu kendiniz karar vermeniz gerekecek. Tabi ki de her iki yolu aynı anda tercih edebilirisiniz. Gerekli altyapıyı ve eforu sarf ettikten sonra iki yolda da emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

a. Büyük E-Ticaret Sitelerinde Satış Yapmak

E-ticarete yeni başlamak isteyenler veya sınırlı bütçesi olanlar için en uygun yöntem büyük e-ticaret sitelerinde satış yapmaktır. Büyük e-ihracat sitelerine kaydolarak hazır pazarlarda müşteri bulma ihtimaliniz daha fazla ama sizin gibi düşünen birçok satıcı da bu platformları kullanacağını aklınızdan çıkarmayın. Bu yöntemi kullanarak bütçenize uygun stratejileri daha rahat bir şekilde uygulayabileceğiniz gibi kendi e-ihracat sitenizi kurup müşterilere ulaşmaktan biraz daha kolaydır.

Ülkemizde bulunan büyük e-ticaret sitelerinden bazıları;

  • HEPSİBURADA (1998)
  • SAHİBİNDEN (1998)
  • GİTTİGİDİYOR (2001)
  • YEMEKSEPETİ (2001)
  • TRENDYOL (2010)
  • GRUPANYA (2010)
  • N11 (2013)
  • LETGO (2016)

b. E-Ticaret Sitesi Oluşturmak

Kendi web siteniz üzerinden e-ticaret yapmak oldukça meşakkatli bir iştir. İlk olarak bu işe girişmeden önce yeterli bütçenizin ve zamanınızın olduğundan emin olun. Herhangi bir ilgisizliğin sonu bütün emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir. Her ne kadar zor bir yol olsa da getirileri de zorluğu ölçüsünde o kadar fazladır.

Başarılı bir e-ticaret yapmak için e-ticaret sitenizin profesyonel bir şekilde kurulması gerekir. E-ticaret web sitenizi oluştururken kategorilerinizi yaratmayı, popüler ürünlerinizi sergilemeyi, müşterilerinize özel ürünler göstermeyi ve sitenizin ilgi çekici olmasına dikkat edin. Ayrıca satış yaptığınız kitleye özel ödeme yöntemleri, kargo seçenekleri ve çeşitli kampanyalar oluşturarak diğer sitelerden farklılaşmaya çalışın.

Kendi web siteniz üzerinden e-ihracat yaparak kendi stilinizi, kurumsal kimliğinizi yansıtmanın en iyi yoludur. Böylece prestij elde eder ve zamanla büyüyen bir müşteri kitlesine ulaşırsınız. Ama İşler web sitesini kurmakla bitmiyor. Sitenize müşteri çekmek zorundasınız. Sitenize müşteri çekmeden istediğiniz kadar kaliteli veya uygun ürününüz olsun satış yapamazsınız. Bir internet kullanıcısının sitenizi ziyaret etmesi için arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almalı, internet üzerinde reklamınızı görmeli ya da web sitenizin adını başka platformlarda görmüş olması gerekir. İşte işin en zor kısmı sitenizin görünürlüğünü arttırarak sayfanıza müşteri çekmek. Peki internet üzerinde nasıl müşteri bulabilişiniz?

Reklam Vermek; Google, Facebook, İnstagram gibi dijital medya platformlarında sitenizle alakalı ilgi çekici reklamlar oluşturarak trafik sağlayabilirsiniz. Reklam vererek trafik sağlamak için yeterli bütçeye sahip olmanız gerekir ve reklam verdiğiniz ölçüde geri bildirim alırsınız. Yani anlık sonuç alırsınız reklamları kestiğiniz anda trafik oranınız düşmeye başlar. Küçük meblağlardaki reklam bütçelerinin etkili bir trafik sağlamayacağını şimdiden öğrenmeniz gereksiz harcamalar yapmanızın önünü kesecektir. Bütçenizi iyi değerlendirmek adına dijital reklam ajansları ile beraber çalışarak işin uzmanlarıyla beraber yürümeyi tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

SEO; Reklam vermenin aksine SEO çalışmaları, web sitenizi ve ürün listelemelerinizi arama motorlarıyla uyumlu hale getirerek uzun vadede kalıcı sonuçlar vermeye çalışır. SEO çalışmalarının meyvesini hemen geri alamazsınız. Uzmanlık gerektiren bu hizmet başarılı olduğu takdirde çok verimli ve kalıcı sonuçlar verir. Yani kabaca SEO ürünleriniz ile alakalı anahtar kelimeler ve e-ticaret sitenizin içeriği düzenlenerek arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma sürecidir. Tekrar söylemekte fayda var SEO çalışmaları normal reklamların aksine uzun vadede kalıcı sonuçlar veren oldukça özenli yapılması gereken bir iştir. Bu yüzden SEO çalışmaları konusunda uzman, kısa vadede sonuç alabileceğini iddia etmeyen profesyonel şirketlerle çalışmanızı tavsiye ederiz.

4. E-Ticaret Altyapını Oluştur

E-Ticaret Altyapını oluşturmak derken, e-ticaret sitenizin yazılımından tutun, satış sözleşmelerinize, kargo ağlarınıza, ödeme yöntemlerinize kadar bir sistem oluşturmanız. Eğer kendi e-ticaret siteniz üzerinden satış yapacaksanız web sitenizin altyapısında, yazılımında hiçbir güvenlik açığı olmaması gerekir. Bu gibi durumlarda şirketinizin veya müşterilerinizin bütün kişisel bilgileri zararlı kişilerin eline geçebilir. Hem yasal hem maddi yüklerin altında kalmamak adına güvenlik her zaman ön planda olmalıdır. Güvenli bir şekilde bahsettiğimiz sistemin çarklarını oturttuktan sonra tıkır tıkır işleyen bir e-ticaret platformuna sahip olabilirsiniz.

5. Tanıtım ve E-Ticaret Satış Stratejileri Yap

E-ticarette başarılı olabilmeniz için tanıtım ve satış stratejilerinizi iyi yapmanız gerekiyor. Bütün bahsettiğimiz işlemlerin bir işe yarayabilmesi için bu adım özenle yapılmalı. Burada yapılan yanlış stratejiler diğer bütün emeklerinizin boşa gitmesine sebebiyet verebilir ve en çok mesai isteyen bölüm de burası. Yani ister kendi siteniz olsun ister büyük e-ticaret siteleri ile beraber çalışın başarılı bir girişim yapmanın yolu buradan geçiyor.

Google, Facebook, İnstagram reklamları, SEO çalışmalarınız, İçerik Üreticileri ile vasıtası ile müşterilerinizle kurduğunuz ilişkiler hepsi bir bütün şekilde ürününüze yönelik güven oluşturmalı. Ayrıca büyük e-ticaret sitelerinin reklam ara yüzlerini de ayrıntılı kullanmayı öğrenip doğru adımlar atmakta bu süreçte gerçekleşecek. Olabildiğince ve bütçeniz elverdiği ölçüde pes etmemeye çalışın. E-ticarette yaptığınız her doğru ve her yanlış size bir şey kazandıracağına emin olun. Yanlış yapmaktan çekinmeyin imkanınız olduğu sürece güvenilir profesyonel destek almayı unutmayın. Çok okuyarak, çok araştırarak, çok deneyerek e-ticarette açamayacağınız kapı yoktur.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.