Ardıl Çeviri Nedir?

Ardıl Çeviri Nedir?

Ardıl ÇeviriArdıl çeviri , tercümanların katılımcılarla beraber toplantı masasında bulunması ile gerçekleşir ve bu sırada tercümanlar veya katılımcılar simultane çeviri yapılırken kullanılan gibi bir teknik donanım kullanmaz. Konuşmacıların kurduğu cümlelerin ardından çevirmenler devreye girer ve kurulan cümleleri istenen hedef dile çevirerek diğer katılımcılara aktarırlar.

Ardıl tercüme işlerinde genelde katılımcıların gerçekleştirdiği toplantılar, kısa, gizli veya resmi olabilir, bu nedenle bu tip organizasyonlarda ardıl çeviri daha çok tercih edilir.

Yazılı çeviri ile ardıl çevirinin farklarından biri, ardıl çevirinin yapıldığı sırada yüksek dikkat, bilgi ve birikim gerektirmesidir. Çeviri yapılacak dile hakimiyetin yanı sıra, kullanılacak olan sektör ve terminoloji bilgisine de ihtiyaç duyulmaktadır. Yazılı çeviri işlerinin kontrolü mümkün olabilirken, ardıl çeviri işlerinde geriye dönük kontrol yapmak ve hataları düzeltmek mümkün değildir.

Yeterli yetkinliği bulunmayan çevirmenlerin yapacağı çeviri sonucunda katılımcıların arasında yanlış anlaşılma ihtimali olabilir. İstenmeyen sonuçların yaşanmasını önlemek için doğru ve güçlü dil, terminoloji ve işin alanına uygun bir çevirmenle çalışma yapılması gerekmektedir. Ardıl çeviri hizmeti almak istiyorsanız sözlü çeviri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ardıl çeviri hizmeti teklifi almak için tıklayın”

Yorumlar (1)

[…] ikiye ayrılır. Bunlardan ilki konuşmacının sustuktan sonra çeviri işleminin yapıldığı Ardıl Çeviri diğeri ise eş zamanlı simultane çeviridir. Sözlü Çeviri türlerine bakacak […]

Yoruma kapalı.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.